Skocz do: Nawigacja, szukaj

Spis treści

Ogólnie

Update to aktualizacja gry, zazwyczaj poprzez: dodanie nowych terenów, przedmiotów, potworów, zmianę grafik, zmiany w systemie gry.

Każdego roku wprowadzane są dwie duże aktualizacje, latem i na święta Bożego Narodzenia oraz kilka pomniejszych.

Aktualizacja oznaczona kursywą, oznacza że jest to wiosenny lub jesienny patch.

Historia update'ów

Wersja 6.0 (3 listopada 2000r.)

Istniały i wcześniejsze wersje, jednak dopiero ta rozpoczęła właściwą grę. Ulepszono grafiki, zrobiono nową stronę, dodano parę usprawnień do klienta gry.

Wersja 6.1 (23 grudnia 2000r.)

Do gry wprowadzono platinum coiny, możliwość bycia zatrutym przez potwory (i wyleczenia się z zatrucia u kapłanów w świątyniach). Dodano też nowe lokacje, takie jak Kazordoon, Orc Fortress, pustynię Jakundaf, powiększony Rookgaard.

Wersja 6.2 (10 czerwca 2001r.)

Dodano takie miejsca jak: Ab'Dendriel, Lodowe Wyspy (Senja, Folda, Vega), Pola Chwały. Wprowadzono też możliwość wybrania świątyni w której odradza się po śmierci.

Wersja 6.3 (24 września 2001r.)

Wprowadzenie "criminal recordów" i pozycji Counsellora.

Wersja 6.4 (2 listopada 2001r.)

Utworzenie Premium Accountów i wyspy Edron. Wprowadzono możliwość kupowania domów. Założono CipSoft.

Wersja 6.6 (18 lutego 2002r.)

Możliwość zakładania oficjalnych gildii, kupowania promocji i nowych zaklęć.

Wersja 6.61 (20 lutego 2002r.)

Mały patch poprawiający błędy w kliencie gry.

Wersja 7.0 (28 sierpnia 2002r.)

Nowy klient gry, grafiki, lista VIPów, funkcja trade, kanały rozmów (Game-Chat, Trade) oraz cztery pierwsze outfity dla FACC.

Wersja 7.01 (22 października 2002r.)

Wprowadzenie blokady wylogowywania się podczas walki (tzw. tryb battle). Nie można już przywoływać więcej niż 2 potworów naraz.

Wersja 7.02 (21 listopada 2002r.)

Kilka mniejszych poprawek w kliencie gry.

Wersja 7.1 (17 grudnia 2002r.)

Wprowadzono pierścienie, amulety i wyrocznię na Rookgaardzie. Samą wyspę nowicjuszy powiększono o część dla PACC, dodano też miasto Venore.

Wersja 7.11 (27 czerwca 2003r.)

Parę poprawek w kliencie (np. to, że już nie trzeba samemu wpisywać adresu IP serwera, do którego ma się logować).

Wersja 7.2 (16 grudnia 2003r.)

Dodano takie lokacje, jak Ghostland i poprawiony Orc Fortress. Wprowadzono outfity dla PACC, system questów, system skulli, tutorów. Usunięto Amulet of Life i zastąpiono go innym. Dodano możliwość poruszania się na ukos.

Wersja 7.21 (21 stycznia 2004r.)

Parę poprawek w zachowaniu potworów.

Wersja 7.24 (14 marca 2004r.)

Wprowadzono system party i możliwość dostawania bana za zbyt dużo zabitych osób.

Wersja 7.3 (11 sierpnia 2004r.)

Nowe grafiki, kontynent Darama, nowe potwory, możliwość kupowania i sprzedawania więcej niż jednego przedmiotu naraz.

Wersja 7.4 (14 grudnia 2004r.)

Nowe questy i podziemia w pobliżu Ankrahmun. Wprowadzono najazdy potworów i kolejkę przy logowaniu się graczy z darmowym kontem. Dodano mnóstwo dekoracji i mebli do domu.

Wersja 7.41 (7 czerwca 2005r.)

Kilka poprawek w kliencie. Lista z graczami przy logowaniu znika po 30 sekundach nieużywania.

Wersja 7.5 (9 sierpnia 2005r.)

Dodano do gry ogromną dżunglę Tiquandę wraz z mnóstwem egzotycznych potworów i miastem Port Hope. Dla graczy FACC utworzono Katedrę Ciemności. Wprowadzono konieczność posiadania robaków przy łowieniu ryb, Soul Pointy, kupowanie mebli w paczkach, system Anty luring i "psucie się" broni dystansowych, takich jak Speary.

Wersja 7.55 (16 listopada 2005r.)

Wydłużono czas wytrzymałości rzucanych broni dystansowych, dodano możliwość kupowania run magicznych u NPCów.

Wersja 7.6 (12 grudnia 2005r.)

Znacznie zmieniono grafiki w grze, dodano kolorowe oświetlenia. Wprowadzono niemal całkiem nowy system magiczny, m.in. w którym regenerację many zwiększono 4 razy, a możliwość rzucania zaklęć lub tworzenia run uzależniono od poziomu doświadczenia, a nie magicznego jak było dotąd. Dodano też różdżki, a w listach i innych dokumentach pojawia się nick ostatniego autora. Zakończono wspieranie klienta linuksowego.

Wersja 7.7 (17 maja 2006r.)

Techniczne sprawy, od tego momentu klient Tibii może korzystać nie tylko z silnika graficznego DirectX 5.0, ale też i 9.0 oraz OpenGL. Wprowadzono też "White Listę".

Wersja 7.71 (31 maja 2006r.)

Poprawiono błędy związane z nowymi silnikami graficznymi.

Wersja 7.72 (9 czerwca 2006r.)

Poprawiono błędy związane z minimapą w grze.

Wersja 7.8 (1 sierpnia 2006r.)

Dokładniejsze informacje
Wprowadzono nowe outfity i addony. Zmieniono nieco grafik, dodano możliwość ustawiania na hotkeyu przedmiotów oraz punkty staminy. Dodano cały archipelag Shattered Isles z miastem Liberty Bay. Od tego momentu można też strzelać runami poprzez okienko Battle.

Wersja 7.81 (29 sierpnia 2006r.)

Poprawiono kilka błędów i wprowadzono automatyczne usuwanie nieużywanych postaci po upływie tylu miesięcy, ile ma poziomów.

Wersja 7.82 (13 października 2006r.)

Wprowadzono klienta gry dla systemu Linux.

Wersja 7.9 (12 grudnia 2006r.)

Odnowiono miasto Ab'Dendriel, otwarto tajemnicze Pits of Inferno. Wprowadzono dziennik questów.

Wersja 7.92 (8 stycznia 2007r.)

10 urodziny Tibii! Wprowadzono kilka przedmiotów i najazdów z tej okazji.

Wersja 8.00 (26 czerwca 2007r.)

Dokładniejsze informacje

Dodano nowe Lodowe Wyspy na północnym zachodzie wraz z miastem Svargrond i areną. Obrażenia zadawane od run i zaklęć zależą już bardziej od poziomu magicznego, a większość broni ma wymagania poziomowe. Wprowadzono też mnóstwo nowych broni do walki w zwarciu i na dystans. Paladyni i rycerze otrzymali kilka unikatowych czarów. Klient gry zaś dostał nową ikonę, a pliki map od tego momentu są przechowywane w ustawieniach użytkownika systemu, a nie w katalogu gry.

Wersja 8.1 (11 grudnia 2007r.)

Dokładniejsze informacje

Dodano 21 nowych potworów i kilkanaście NPCów. Zmieniono też prawie cały system leczący, od run po czary. Kolejną atrakcją zostało Dzielenie doświadczenia i Pływanie.

Wersja 8.11 (8 kwietnia 2008r.)

Dokładniejsze informacje

Dodano 2 mikstury (Ultimate Health Potion oraz Great Spirit Potion), obniżono ceny istniejących, zbalansowano loot, poziom życia i expa, obronę, atak itd. m.in. dżinnom i wampirom.

Wersja 8.2 (2 lipca 2008r.)

Dokładniejsze informacje

Odnowiono miasta Darashia i Kazordoon, a także Femor Hills oraz obóz amazonek. Dodano wiele nowych questów. Z NPC rozmawiamy w nowym kanale.

Odnowiono Rookgaard i dodano Wyspę Przeznaczenia.

Wersja 8.21 (8 lipca 2008r.)

Poszerzono niektóre przejścia na Rookgaardzie, Blazing Fire Elementala nie można już przywoływać. Poprawiono też niektóre błędy w wypowiedziach NPCów.

Wersja 8.22 (12 sierpnia 2008r.)

Zmniejszono ilość Earth Elementali w Tiquandzie. Jessica i Odemara zaczęły sprzedawać puchary. Poprawiono także ortografię i gramatykę niektórych NPCów.

Wersja 8.3 (30 września 2008r.)

Zmieniono system sprzedawania i kupowania towarów. Podczas kupowania wyświetlana jest waga przedmiotu. Jest możliwość kupienia towarów w plecakach za dodatkową opłatą (20gp). Dodatkowo wprowadzono możliwość sortowania listy według nazwy, ceny i wagi. Numer konta został zastąpiony nazwą (loginem).

Wersja 8.31 (1 października 2008r.)

Usunięto parę błędów w nowym systemie nazw kont. Ponadto, sługi Arcydemonów zaczęły zostawiać bardzo rzadkie przedmioty, takie jak Onyx Flail czy Demonwing Axe.

Wersja 8.4 (10 grudnia 2008r.)

Dokładniejsze informacje

Dodano nowe miasto Yalahar podzielone na 9 dzielnic, oraz inne wyspy takie jak Vengoth, Fenrock i Mistrock. Od teraz w Party podczas grupowego zdobywania doświadczenie dostaniemy go więcej.


Dla członków party został udostępniony nowy kanał, na którym pojawia się loot z zabitego potwora. Każda profesja dostanie nowe czary (w tym zupełnie nowe drużynowe czary wsparcia). Nowy outfit dla Pacc.

Wersja 8.41 (18 Marca 2009r.)

Stamina została zredukowana z 56 do 42 godzin. Od teraz gracze z premiowanym kontem do godziny 41 będą otrzymywać dodatkowo 50% doświadczenia za potwora. W tym specjalnym okresie, jedna minuta wytrzymałości będzie się ładowała 12 minut bycia wylogowanym, a normalnie ładowania 1 minuty staminy będzie to trwało 3 minuty.

Potwory będące niewidzialne nie będzie można już odkrywać runami Heavy Magic Missile, Icicle itp.

Kiedy zmienimy swój poziom lub położenie metodą inną niż przejście (przejście schodami, przepłyniecie statkiem, teleport, itd), nie będziemy mogli atakować potworów przez 2 sekundy (one w tym czasie mogą atakować).

Dodano licznik doświadczenia zawierający funkcję o ilości expa do następnego poziomu, ile zdobywamy doświadczenia na godzinę oraz możliwość wyzerowania go.

Od teraz cena błogosławieństw będzie zależała od poziomu.
Jedno błogosławieństwo zmniejszy szansę utraty części ekwipunku podczas śmierci o 30%, dwa o 55%, 3 o 75%, 4 o 90%, a gracze posiadający wszystkie pięć błogosławieństw nie stracą żadnego przedmiotu. Pierwotnie planowano usunięcie AoL-u i zastąpienie go Broken Amuletem, ale tymczasowo go pozostawiono.

Zmniejszono straty doświadczenia (o około ⅓) i umiejętności.

Wersja 8.42 (22 kwietnia 2009r.)

Nowy klient sprawdza sprzęt oraz podstawowe oprogramowanie komputera

Wersja 8.5 (1 lipca 2009r.)

Dokładniejsze informacje Odnowiono Carlin, Thais, zamek na Edron i wiele innych ludzkich miast i wiosek. System czaszek został został poprawiony oraz dodanie czarnej czaszki. Dodano kilka nowych expowisk, w tym także nowe potwory.

Po użyciu wędki na kałuży pozostałej po Water Elementalu będzie się otrzymywać przedmioty.
Został odnowiony proces zawierania ślubu, dodana wyspa nowożeńców oraz strój ślubny dla Facc.

Wersja 8.51 (1 października 2009r.)

Zmiana ostrzeżenia przed kopiowaniem linków w grze (według graczy także prawdopodobne testy "przenikania się" postaci z poza systemu wojen na światach Non-PvP).

Wersja 8.52 (1 października 2009r.)

Naprawa błędów spowodowanych wcześniejszą aktualizacją.

Wersja 8.53 (5 listopada 2009r.)

Dokładniejsze informacje

Jesienna łatka wprowadzająca kilka nowości takich jak Przenoszenie Postaci oraz nowy System Wojny.

Wersja 8.54 (9 grudnia 2009r.)

Dokładniejsze informacje

Dodano nowy kontynent i miasto, oraz strój z 2 dodatkami dla Pacc.

Wersja 8.55 (17 marca 2010r.)

Możliwość raportowania nicków łamiących regulamin gry, przez zwykłych graczy. Ulepsznie narzędzia do wykrywaniu botterów. Zmiany w wytrzymałości (poniżej 14 godzin brak loota; wydłużenie bonusowej staminy do dwóch godzin i wydłużenie jej regeneracji do 10 minut / 1 minuta wytrzymałości). Nowy skrót na Pits of Inferno. Dodane trzech przedmiotów stron fanowskich.

Wersja 8.56 (5 maja 2010r.)

Ulepszenie systemu raportowania postaci łamiących regulamin.

Wersja 8.57 (6 maja 2010r.)

Drobne poprawki z poprzedniego update'u.

Wersja 8.6 (30 czerwca 2010r.)

Dokładniejsze informacje
Otwarcie terenów za Wielką Bramą. Dokończenie historii o Smoczym Imperatorze, a także dodanie kilku innych zadań. Dodanie wielu nowych potworów, lekkich przedmiotów do sprzedawania i nowego, rzadkiego ekwipunku. Od tej pory runy i mikstury można łączyć w kupki po 100.

Wersja 8.61 (23 sierpnia 2010r.)

Wersja 8.62 (22 września 2010r.)

 • W liścia zabójców, będą wyświetlane osoby trapujące, bądź paraliżujące ofiarę.
 • Zmniejszenie strat po śmierci nawet do 80%, jeśli zostaliśmy zabici przez osobę/y z dużą przewagą.
 • Błogosławieństwo PvP, które obroni nasze inne błogosławieństwa i Amulet of Loss, jeśli zginiemy w walce z graczami.
 • Czaszka zemsty, dla graczy zamordowanych.
 • Można wymieniać się miejscami z graczami blokującymi nas.
 • Można atakować graczy wchodząc po schodach, ale tylko czarami i atakami bezpośrednimi.
 • Wszyscy gracze w stackach będą wyświetlani w oknie "battle"

Wersja 8.7 (8 grudnia 2010r.)

Dokładniejsze informacje
Odnowienie Obozu Banitów, kolosa przed Kazordoon, a także nekropolii władców kości. Dodanie kilku nowych zadań. Możliwość ujeżdżania 12 potworów. Stworzone wiele nowych czarów i ich nowe ikony, a także dodane opóźnienie dla tych mocniejszych.

Wersja 8.72 (20 kwietnia 2011r.)

 • Poprawiony ekwipunek gracza.
 • Więcej informacji w logach gry.
 • Usprawniony system raportowania.
 • Zmiany na stronie internetowej i forum gry (sygnatury, system zarządzania kontem, ...).

Wersja 9.0 (8 czerwca 2011r.)

 • Wprowadzono Flash Client, czyli klienta, który działa w przeglądarce, a nie trzeba go pobierać na dysk.

Wersja 9.1 (6 lipca 2011r.)

Dokładniejsze informacje

 • Wprowadzenie nowych misji, w których nasze decyzje będą kształtowały świat. Pojawią się także questy na Rookgaardzie, dla graczy, których poziom nie jest większy od 6.
 • Nowe potwory, a w raz z nimi - nowe mounty.

Wersja 9.2 (27 września 2011r.)

Dokładniejsze informacje

 • Nowe tereny, potwory (w tym także bossów), przedmioty.
 • Przebudowa systemu tasków i punktów za nie.
 • Nowe osiągnięcia

Wersja 9.4 (14 grudnia 2011r.)

Dokładniejsze informacje

 • Nowe podwodne miasto Quirefang, nowe tereny łowieckie i potwory (w tym bossowie i mounty).
 • Nowy ekwipunek.
 • Nowe questy i strony konfliktu.
 • Nowe osiągnięcia.
 • Zmodyfikowanie systemu handlu przez wprowadzenie targowiska.

Wersja 9.41 (21 grudnia 2011r.)

Dokładniejsze informacje

Wersja 9.42 (22 grudnia 2011r.)

Wersja 9.43 (4 stycznia 2012r.)

 • Drobne poprawki targowiska w samodzielnym kliencie gry.


Wersja 9.44 (13 stycznia 2012r.)

 • Nakładka potrzebna do obchodów 15 urodzin Tibii.


Wersja 9.45 (22 marca 2012r.)

 • Nakładka naprawiająca drobne błędy w grze.


Wersja 9.46 (23 marca 2012r.)


Wersja 9.50 (5 kwietnia 2012r.)

Dokładniejsze informacje


Wersja 9.51 (5 kwietnia 2012r.)

 • Nakładka naprawiająca drobne błędy w grze po wiosennej łatce.


Wersja 9.52 (13 kwietnia 2012r.)

 • Postacie mogą zawsze wylogować się w strefie ochronnej, niezależnie od blokady.
 • Orockle zapytana "news" lub "status" poinformuje nas o stanie zmiany światowej związanej z ulem.
 • Zwiększenie prędkości po nałożeniu Helmet of the Deep działa poprawnie.
 • Nowe grafiki dla zaklętego Barbarian Axe.
 • Poprawki Flash Clienta.


Wersja 9.53 (3 maja 2012r.)


Wersja 9.54 (3 maja 2012r.)

Wersja 9.60 (11 lipca 2012r.)

Dokładniejsze informacje


Wersja 9.61 (9 sierpnia 2012r.)

 • Poprawki po update 9.60.

Wersja 9.62 (29 sierpnia 2012r.)

Wersja 9.63 (29 sierpnia 2012r.)

 • Poprawki po update 9.63.

Wersja 9.70 (10 października 2012r.)

 • Zmiana systemu karania graczy.
 • Globalna skrzynka pocztowa.
 • Małe zmiany Flash Clienta
 • Trening offline w łóżku.

Wersja 9.71 (8 listopada 2012r.)

 • Poprawki po update 9.70.

Wersja 9.80 (12 grudnia 2012r.)

Dokładniejsze informacje

Wersja 9.83 (14 marca 2013r.)

Wersja 9.84 (kwiecień 2013r.)

Wersja 10.00 (czerwiec 2013r.)

 • Wprowadzono nowe zasady PVP
 • Otwarcie 2 nowych światów: Calva i Calvera

Wersja 10.10 (prawdopodobnie lipiec 2013r.)

Dokładniejsze informacje

 • Płynniejsza animacja poruszającego się gracza
 • Nowy wygląd Ab'Dendriel.
 • Nowy wygląd i podziemia na Drefii
 • Nowe potwory
 • Nowe przedmioty
 • Nowe najazdy i zwiększona ich częstotliwość
 • Zniesiona kara za śmierć przy atakach DDoS

Wersja 10.20 (18 wrzesień 2013r.)

 • Wdrożono nowy system nagradzania za zabicie określonych bossów
 • Nowe NPC
 • Nowe potwory (głównie bossowie)
 • Nowy outfit Explorer Cave
 • Nowe przedmioty
 • Dodano możliwość wyłączenia w kliencie filtracji Antyaliasing

Wersja 10.30 (11 grudnia 2013r.)

 • Roshamuul - nowa wyspa położona na wschód od Darashii
 • Płynniejsza animacja wierzchowców i oswajalnych stworzeń.
 • Nowe Questy, NPC oraz taski
 • Nowe potwory i najmocniejsze Arcydemony
 • Nowy outfit
 • Dużo nowych przedmiotów

Wersja 10.31 (18 grudnia 2013r.)

 • Znaczna ilość błędów na mapie oraz literówek została poprawiona.
 • Poprawiono problem w PVP, który umożliwiał otrzymanie white skull bez blokady wejścia do protection zone.
 • The Explorer Society Quest – Misja „The Ectoplasm”: Można ponownie zakupić item od NPC Angusa i Mortimera.
 • Raid Orców w Thais został przeniesiony na północ, aby uniknąć pojawiania się potworów w niedostępnych miejscach.
 • Mini world change Noodles is Gone : Wiadomość na tablicy w Adventurer’s Guild została poprawiona.
 • Statystyki dla Umbral Master Spellbook zostały zmienione na te, ogłoszone podczas zimowego testserwera, czyli : 20; ML +4; +5% do odporności na ziemię, energię, ogień, lód; waga 30 oz; wymagany poziom 250.
 • NPC Sebastian od teraz teleportuje z dala od statku po usłyszeniu słowa „kick”.
 • Odpowiedzi NPC Sandomo na słowo „book” zostały poprawione.
 • Ruprecht od teraz poprawnie wymienia Christmas Token na Christmas Cookie Tray i Snowflake Tapestry
 • Snow Globe może być używany jako źródło światła.
 • Quest The Gravedigger of Drefia – zadanie „The Innards Value”: Jeśliitem zostanie zgubiony przed oddaniem go do Ombrasa, możliwe jest ponowne rozpoczęcie zadania poprzez użycie słowa “lost” w rozmowie z NPC. Należy pamiętać, że jest to możliwe, jeśli w plecaku nie ma item.

Wersja 10.33 (20 stycznia 2014r.)

 • poprawa wydajności klienta

Wersja 10.34 (30 stycznia 2014r.)

 • Jeśli gracz zgubi Eleonore’s ring w „Shattered Isles Quest” może zakończyć tą część zadania używając item na drzewie z papugą po uprzednim powiedzieniu do Eleonore słowa „ring”.
 • Nie ma już możliwości blokowania dziur do wykopania poprzez kładzenie przedmiotów bądź też stawanie na tym miejscu. Od teraz można bez przeszkód wykopać dziurę i wejść w nią.
 • W kliencie Flash możliwe jest teraz natychmiastowe otwarcie listu przy użyciu funkcji smart-click.
 • Naprawiono drobny błąd w „Thieves Guild Quest”, gdzie w rzadkich przypadkach można było utknąć przy NPC Ahmet.
 • Przedmiot fanowski ze strony TibiaHof.com jade amulet waży teraz 4.00 oz.
 • Zmieniono czas wykonywania zadania "Necessary Desecration" w Lower Roshamuul z 30 do 10 minut.
 • Poprawiono drobny błąd graficzny w female elementalist outficie.
 • W końcu udało się naprawić błąd poruszania się postaci w jednym kierunku bez klikania na klawisze kierunków w obydwu klientach.
 • Poprawiono kilka błędów w mapach i literówek

Wersja 10.39 (28 kwietnia 2014r.)

 • W świecie Tibii występowało kilka załamujących się łóżek. Zostały one naprawione i ponownie zyskały swoją wygodę.
 • Jeśli utracisz spyreport, który jest niezbędny do ukończenia questa, będziesz go mógł od teraz zastąpić kopią, którą otrzymasz po rozmowie z Black Bertem.
 • Podczas walki, Omrafir nie będzie już znikał ze swojej sali.
 • Ponadto poprawiono kilka literówek oraz błędów mapy.

Wersja 10.50 (7 Lipca 2014r.)

 • Nowa wyspa Oramond
 • Nowe miasto Rathleton z domkami.
 • Dużo nowych przedmiotów
 • Nowe questy, potwory, bossy.
 • Nowy mount, nowy outfit
 • Ulepszono doświadczenie w party, większy exp o 30-60% w zależności od ilości profesji.