Skocz do: Nawigacja, szukaj

Hazard w Tibii to w niektórych przypadkach bardzo dochodowy biznes, oczywiście, jeśli wiemy jak grać. Z reguły gry o prostszych zasadach dają mniejszy dochód bądź mniejsze prawdopodobieństwo wygranej. Jedynym narzędziem hazardowym w Tibii jest kostka. Gry powinno przeprowadzać się w depo. Ponadto w Venore oraz na Nargor istnieją NPC którzy mogą z nami przeprowadzić grę. Oto kilka gier wraz z zasadami:

Guess-a-number

Ta gra ma dwa warianty - o przedmioty i o pieniądze.

Pieniądze

Organizator kładzie na locker kostkę. Następnie podaje stawkę, np.

  • Organizator: Loss 1k win 4k.

Oznacza to, że przy jednym rzucie musimy zapłacić 1000gp. Jeśli wygramy, otrzymujemy 4000gp. Inaczej może to wyglądać tak:

  • Organizator: Loss gp win x4

W tym przypadku niezależnie ile zapłacimy, zawsze otrzymamy czterokrotność naszej stawki. Kiedy już uiścimy stawkę, podajemy numer [1-6]. Następnie organizator rzuca kostką. Jeśli trafimy numer, który podaliśmy organizator powinien zapłacić wcześniej ustaloną stawkę.

Proponowany mnożnik: x4 (płacąc 1000gp przy wygranej otrzymamy 4000gp).

Szansa na wygraną: 16,(6)%

Przedmioty

Zasady są bardzo podobne jak w przypadku gry o pieniądze. Tutaj jednak organizator kładzie jakiś przedmiot na locker, a na nim kładzie kostkę. Następnie pisze na przykład:

  • Organizator: Loss 50gp.

W tym wypadku płacimy organizatorowi 50gp. Następnie podajemy numer. Jeśli trafimy podany przez nas numer, przedmiot spod kostki powinien trafić do nas.

Hi-lo

Gra bardzo podobna do wcześniej podanej. W tym wypadku jednak zamiast jednej liczby podajemy zakres [4-6] lub [1-3] - czyli odpowiednio High lub Low. Następnie organizator rzuca kostką - jeśli trafi w wybrany przez nas zakres liczb otrzymujemy ustaloną stawkę.

Proponowany mnożnik: x1,5 (płacąc 1000gp przy wygranej otrzymujemy 1500gp).

Szansa na wygraną: 50%

Blackjack (a.k.a. 21)

Blackjack to trochę skomplikowana gra i wymaga nieco czasu aby zrozumieć jej zasady. Zakładamy, że gracz obstawił pieniądze. Następnie wybiera liczbę przerzutów, które mają go doprowadzić najbliżej do liczby 21. Po każdym przerzucie może zdecydować aby się zatrzymać. Jeśli suma wyrzuconych oczek będzie równa 21, wygrywa gracz przez hit. Jeśli suma oczek będzie większa niż 21 wygrywa organizator przez tzw. bust. Jednak, gracz może zatrzymać się po którymś przerzucie. Wtedy zaczyna się kolejka organizatora. Jeśli wyrzuci sumę oczek równą sumie na której zatrzymał się gracz lub jego suma oczek będzie równa 21 wygrywa przez hit. Jeśli wyrzuci więcej niż 21, gracz wygrywa przez bust.

Proponowany mnożnik:
Jeśli gracz wygra przez bust: x2,5 (płacąc 1000gp gracz dostaje 2500gp).
Jeśli gracz wygra przez hit: x2 (płacąc 1000gp gracz dostaje 2000gp).
Jeśli organizator wygra przez bust: x0 (płacąc 1000gp gracz dostaje 0gp).
Jeśli ogranizator wygra przez hit: x0,5 (płacąc 1000gp gracz dostaje 500gp).

Szansa na wygraną: Niemożliwa do obliczenia.

Dice War

Znana gra karciana przeniesiona na kostki. Obaj gracze dogadują się co do stawki i wybierają liczbę przerzutów. Oboje przerzucają swoje kostki i liczą sumę oczek. Wygrywa gracz z większą sumą.

Proponowana stawka: x1,5

Szansa na wygraną: 50%

Penney's Game

Uwaga: W tej grze zawsze większą szansę na wygraną ma organizator, jeśli zna dobry sposób.

Słowem wstępu: Penney's Game jest grą binarną - tj. korzysta tylko z dwóch możliwych opcji. Pierwotnie więc jest to gra na monetę, która ma tylko dwie opcje - orzeł i reszka. Do gry w kostkę korzystamy z zasady Hi-Lo, tzn. liczby 1,2 i 3 to L (Low), natomiast 4,5 i 6 to H (High).

Gracz zaczyna od postawienia stawki. Następnie wybiera sekwencję trzech liter - H i L. Po nim swoją sekwencję wybiera organizator, która musi być inna niż ta wybrana przez gracza. Następnie kostka jest przerzucana tak długo, aż któraś z wybranych sekwencji wypadnie.

  • Przykład 1: Gracz wybiera sekwencję HLL. Organizator wybiera HHL. Następnie kostka jest przerzucana dopóki któraś sekwencja nie wypadnie:

1-5-2-6-6-2 Tutaj widzimy, iż wygrał organizator, ponieważ liczba 6 to zakres H natomiast 2 - L. Czyli ostatnie trzy liczby odpowiadają literom HHL.

  • Uwaga: Należy zapamiętać, że jako drugi zawsze wybiera organizator.

Wspomniałem jednak wcześniej o "dobrym" sposobie. Owszem - jest taki, który pozwala nam bardzo zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Chodzi tutaj o trafne wybranie sekwencji przez organizatora. Powiedziane było, iż organizator zawsze wybiera drugi - aby móc dostosować się do sekwencji wybranej przez gracza. Jak? To proste.

Zakładamy, że gracz wybrał sekwencję HLL. Więc najpierw bierzemy dwie pierwsze litery i przestawiamy je na koniec. Wychodzi nam LHL. Teraz zamieniamy pierwszą literę na odwrotną. Tzn, jeśli pierwsza litera to H to zamieniamy na L, jeśli L to zamieniamy na H. Wychodzi nam HHL. I to jest cały sposób. Dlaczego taki? Otóż kiedy organizator trafi swoją sekwencję, graczowi pozostanie jeszcze jeden rzut aby zdobyć swoją. W ten sposób organizator prawie zawsze będzie wygrywał przed graczem.

  • Przykład 2: Gracz wybiera sekwencję HHH. Organizator zgodnie z opisaną powyżej metodą wybiera sekwencję LHH. Wyrzucone liczby to:

3-6-3-3-5-5-4. Jeśli gracz mógłby przerzucić kostkę jeszcze raz i trafiłby liczbę z zakresu H, wygrałby.

Cały proces został wyjaśniony bardzo dokładnie na anglojęzycznej Wikipedii, wystarczy poszukać.

Proponowana stawka: x1,5

Szansa na wygraną: (dla gracza) - od 50% do 14,(285714)%