Skocz do: Nawigacja, szukaj

Wstęp


Wszelkie grafiki i animacje przedmiotów, potworów lub ikony czarów muszą obowiązkowo mieć tło przezroczyste, w celu uniknięcia problemów związanych z wyróżnianiem się ich na stronach używających szablonów o ustalonych tłach.
Do zrobienia przezroczystego tła w grafikach potrzebny jest program graficzny bardziej zaawansowany, niż np. podstawowy Paint, zaś do stworzenia animacji posłuży nam program Gifat.
W poniższym poradniku do opisania tworzenia przezroczystych grafik zostanie użyty darmowy program GIMP, którego instalator dla systemu Windows można ściągnąć z jego oficjalnej strony.

Edycja grafiki w programie GIMP

Otwieramy naszą grafikę i postępujemy według instrukcji (dobrze jest sobie powiększyć edytowaną grafikę, aby lepiej widzieć co się zaznacza):

 1. Wybieramy MENU Warstwa, następnie Przezroczystość i Dodaj kanał alfa.
  Plik:Poradnik-przezroczystość.PNG
 2. Wchodzimy w MENU Zaznaczanie i wybieramy opcje Według koloru. W tej chwili musimy kliknąć kursorem myszki na tło, czyli w tym przypadku biały kolor:
  Plik:Poradnik-przezroczystość1.PNG
 3. Wchodzimy w MENU Edycja, wybierając opcje Wyczyść (ta opcja wyczyści to co wcześniej było zaznaczone)
  Plik:Poradnik-przezroczystość2.PNG
 4. Tło po tej operacji powinno być przezroczyste, co w edytorze będzie zaznaczone charakterystyczną "szachownicą" (widać na zdjęciu).
  Plik:Poradnik-przezroczystość3.PNG
 5. Później wystarczy już tylko zapisać obrazek, pamiętając, że grafiki przedmiotów i potworów koniecznie muszą być w formacie *.gif!
  Plik:Poradnik-przezroczystość4.PNG

Edycja animacji w programie Gifat

W poniższym poradniku do opisania tworzenia przezroczystych animacji zostanie użyty darmowy program Gifat, który bardzo prosto można znaleźć w ogólnodostępnym internecie.

 • Na początku uruchamiamy nasz program. Dalej obrazki same będą instruować:

Gifat.PNG

 • Wybieramy z jakich obrazków (najlepszym rozwiązaniem byłoby jednolite tło we wszystkich obrazkach - to uprości robienie efektu przezroczystości) chcemy stworzyć animacje. Gdy już je załadowalismy przechodzimy w zakładkę Animacja.

Gifat1.PNG

 • Tam gdzie pisze Tło animacji wybieramy kolor jaki mamy w tle wszytskich obrazków, czyli w tej sytuacji jest to biały. Następnie zaznaczamy opcję Odtwarzaj w pętli i Powtarzaj ciągle. Przechodzimy do zakładki Obrazek:

Gifat3.PNG

 • W polu podpisanym "Metoda usuwania obrazka" zaznaczamy Przywróć tło.

Uwaga!
Nastepną czynność należy powtórzyć na wszystkich obrazakch!!
Ustawiamy opóźnienie na wskazaną przez siebie wartość i zaznaczamy opcję Przezroczystość oraz wybieramy kolor przezroczystości (kolor tła-w tym przypadku biały). Po zakończeniu tejże operacji na wszystkich obrazakach możemy sprawdzić efekt naszej pracy pod ikonką "podgląd". Jeśli omówione czynności przebiegły prawidłowo powinniśmy dostać animację bez tła. Oto przykład:

Gifat4.gif

Udanych Gifów!
By Neomania