Skocz do: Nawigacja, szukaj
Warlock.gif Warlock
3500 Hp
4000 Exp (Exp/Hp: 1.1)
(Podczas 42. godziny wytrzymałości: 6000)
Summon/Convince: --/--
Specjalne: Staje się niewidzialny, Leczy się, Przyzywa kamienne golemy, Paraliżuje, Zmniejsza umiejętności walki w zwarciu i obrony, Wysysa manę (0-97 mp), Używa czarów obszarowych: Fire Bomb Explosion (0-260 hp), Storm Beam (150-230 hp), Widzi Niewidzialnych, Nie można go sparaliżować
W całości odporny na: Obrażenia od energii Obrażenia od ognia Obrażenia od lodu
Częściowo odporny na: Obrażenia od ziemi
Wrażliwy na: Obrażenia fizyczne Obrażenia od świętości
Odgłosy: "Even a rat is a better mage than you!"; "We don't like intruders!"; "Learn the secret of our magic! YOUR death!"
Sposób ataku: W zwarciu (0-130 hp), Na dystans ogniem (Burst Arrow 1-180 hp) i fizycznie (Energy Missile 1-100 hp)
Maks. obrażenia: 500 hp
Zachowanie: Utrzymuje dystans od gracza i ucieka, jak ma mało hp.
Opis: Czarnoksiężnicy zaliczają się do najpotężniejszych magów Tibii, lecz badania, które czynią nie sprzyjają dobrodziejstwu ludzkości, lecz ich własnym zainteresowaniom. Nikt nie wie jakie mają naprawdę plany, ukryci głęboko w podziemiach zabijają każdego intruza - dlatego tak ciężko zasięgnąć o nich języka. Naturalnie czarnoksiężnicy znają sporą ilość zaklęć, potrafią miotać ogień i energię w rozmaitej formie, przywołać kamienne golemy, paraliżują swoje ofiary i wysysają z nich magiczną moc. Ponadto poznali tajemnice samo uzdrowienia i czynienia się niewidzialnym. Sami naturalnie rozpoznają niewidzialnych przeciwników. Kiedyś mogli być przywoływani przez Ferumbrasa (kierowanego wtedy przez Durina).
Występowanie: Demona, Podziemia Ghostlandu, Oasis Tomb, Hero Cave na Edron, Kharos, Dzielnica czarodziejów
Taktyki: Głównymi atutami tych czarodziei są siła i przebiegłość. Niektórzy powiadają, iż są to najgroźniejsze potwory w grze i mają w tym sporo racji. Jednak jak na tak wysoko punktowanego przeciwnika Warlocki mają mało punktów życia. Czarodzieje doskonale władają magią, przez co są niezwykle niebezpieczni. Potrafią jednocześnie stać się niewidzialnymi i używać ataku magicznego podobnego do run Explosion, zadając duże obrażenia, które są szczególnie niebezpieczne dla niskopoziomowych graczy. Potrafią też całkiem nieźle sparaliżować, co może utrudnić ucieczkę przed nimi. Ważne jest również to, że utrzymują dystans, co w połączeniu z niewidzialnością sprawia, że trudno zgadnąć, skąd dokładnie atakuje. Ta doskonała technika walki wykończyła już niejednego gracza. Nawet tarcza magiczna nie spełnia swojej roli w walce z nimi, ponieważ posiedli oni umiejętność wykradania many. Mniej niebezpiecznymi technikami czarodziei są umiejętność podpalania za pomocą pól ognia oraz przyzywanie Kamiennych Golemów. Podpalanie faktycznie nie jest z byt groźne, a nawet może okazać się pomocne, gdyż mimo odporności Warlocków na ogień, kiedy przechodzi przez pole ognia te rozjarza się dając tym samym znak, że niewidzialny czarodziej właśnie tamtędy przeszedł. W trakcie całej wyprawy takich pól będzie całkiem sporo, dzięki czemu choć trochę można się zorientować, gdzie jest niewidzialny przeciwnik i jaką drogę sobie obrał. Jest to bardzo pomocne podczas walki. Kamienne Golemy nie są niebezpieczne jednak ich obecność może trochę skomplikować sprawę, gdyż mogą przyblokować gracza uniemożliwiając mu manewrowanie, bądź zablokować drogę między graczem blokującym a czarodziejem w wąskim korytarzu. Wtedy istnieje niebezpieczeństwo, iż obierze on sobie za cel gracza atakującego. Jednak w usuwaniu ich bardzo pomocny okazuje się sam czarodziej, który go przyzwał. Często to właśnie on uśmierca swojego golema za pomocą Great Energy Beam. Ten czar stanowi poważne zagrożenie dla graczy i najlepiej nie stawać przed nim frontalnie, kiedy jednak jest on niewidzialny i utrzymuje dystans kręci się chaotycznie, przez co uniknięcie tego zaklęcia jest bardzo trudne. Po zabitych Warlockach zostają pola ognia w kształcie krzyża.

Doświadczeni gracze bardo dobrze wypracowali technikę przyblokowania czarodziei, przez co nie są już tacy niebezpieczni. Jeden z przykładów widać na zdjęciu. Czarodziej stoi nieruchomo w kącie, przez co łatwiej go wykończyć za pomocą run SD, a Great Energy Beam już nie zagraża graczowi blokującemu. Trzeba jednak pamiętać, iż czarodzieje uciekają mając czerwone życie. Najlepiej jest wtedy odsunąć się kawałek (w miejscu przedstawionym na rysunku, trzeba przesunąć się o kratkę w lewo), aby uniemożliwić mu ucieczkę lub zablokować go tak, że nie będzie miał wolnej kratki w pobliżu, na którą mógłby przejść (w miejscu przedstawionym na rysunku trzeba wymanewrować czarodziejem tak, aby przesunął się pięć kratek w lewo od obecnej pozycji, zaś gracz blokujący powinien stanąć na kratce po jego prawej stronie. Wtedy nie ma on możliwości ruchu, jednak gracz blokujący narażony będzie na Great Energy Beam). Może się wtedy miotać (w przypadku odsunięcia się), jednak łatwiej w niego trafić wtedy, kiedy chodzi na przestrzeni kilku kratek, niż pozwolić mu uciec i dać czas na regenerację. Gracze atakujący powinni ustawiać się po przekątnej, aby uniknąć GEB. Ponieważ czarodzieje zadają bardzo małe obrażenia atakiem fizycznym, gracz blokujący powinien atakować za pomocą broni dwuręcznej. Może również używać run Explosion. Trzeba pamiętać, że jeżeli czarodziej zniknie na dłużej atak odznaczy się z powodu zgubienia celu, więc trzeba pamiętać o zaznaczeniu ataku ponownie, kiedy czarodziej przestanie być niewidzialnym (niewidzialność znika wtedy, kiedy ktoś trafi w czarodzieja za pomocą magii).

Istnieje spore ryzyko, iż koszty wyprawy się nie zwrócą, dlatego najlepszym rozwiązaniem są ekipy dwu-trzyosobowe, jednak mimo to istnieje bardzo duże ryzyko, że wyprawa okaże się finansową porażką, ponieważ runy są drogie a przedmioty, które może zostawić czarodziej takie jak Lightning Robe, Lightning Legs czy Ring of the Sky wypadają bardzo rzadko i rekompensatą wyprawy jest zwykle kilka Skull Staffów, które drogie są tylko na nowych światach
Loot: 0-168 gp, 0-5 Cherry, 0-3 Bread, 0-4 Talon, Candlestick, Poison Dagger, Inkwell, Dark Mushroom, Great Mana Potion, Energy Ring, Mind Stone, Small Sapphire, Crystal Ring, Luminous Orb, Skull Staff (rzadko), Stone Skin Amulet (rzadko), 0-4 Assassin Star (rzadko), Golden Armor (bardzo rzadko), Blue Robe (rzadko), Red Tome (rzadko), Lightning Robe (bardzo rzadko), Lightning Legs (niezwykle rzadko), Ring of the Sky (bardzo rzadko), Piggy Bank (bardzo rzadko)
Zobacz: Pełną listę potworów. Przyporządkowano tego potwora do kategorii: Magowie.