Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dragon.gif Dragon
1000 Hp
700 Exp (Exp/Hp: 0.7)
(Podczas 42. godziny wytrzymałości: 1050)
Summon/Convince: --/--
Specjalne: Leczy się, używa czarów obszarowych: Fire Wave (70-170 hp), Great Fireball (50-110 hp), Widzi Niewidzialnych, Nie można go sparaliżować
W całości odporny na: Obrażenia od ognia
Częściowo odporny na: Obrażenia od energii Obrażenia od ziemi
Wrażliwy na: Obrażenia od lodu
Odgłosy: "FCHHHHHHHH", "GROOOOAAAAAAAAR"
Sposób ataku: W zwarciu (0-120 hp)
Zachowanie: Ucieka, gdy ma mało hp.
Opis: Smoki są jednymi z pierwszych stworzeń, które podbiły świat Tibii. Jest ich niewiele i na ogół żyją w jaskiniach. Są bardzo mocnymi stworzeniami i zawsze próbują walczyć z każdym przeciwnikiem. Oprócz ogromnej siły używają również ognistych kul i zieją ogniem. Mogą się leczyć i widzą niewidzialnych. Dały one spokój księżniczkom w wysokich zamkach i podbiły fortece oraz jaskinie gdzie lepiej nie wchodzić. Te wielkie potwory posiadają pazury, kły i specjalne gruczoły wytwarzające dwie substancje, które po połączeniu wybuchają kulą ognia, potem wystarczy otworzyć pysk i podpalić wroga. A wróg? Zbroja topi się na ciele i często doświadczeni rycerze posiadają charakterystyczne blizny zadane od ognia. Nigdy nie pozwól, aby pysk skierował się w twoją stronę, bo to tak jak nago podejść przed kuszę strzelającego paladyna. Co prawda istnieje podanie, jakoby ten kto wytrzyma smocze spojrzenie, uniknie ognistego oddechu właściciela. Problem pojawia się, gdy spotykamy smoka, który o tym nie słyszał.Kolorystycznie podobny do Piñata Dragon z tym,że on jest żywym stworzeniem a Piñata to żywa zabawka.
Występowanie: Ancient Temple, Mintwallin, Fibula Dungeon, okolice Kazordoon, Elvenbane, Maze of Lost Souls, Shadowthorn, Ulderek's Rock, Liczne Siedliska Smoków, Hero Cave, Cyclopolis, Goroma, Draconia, niektóre Tomby, Dzielnica Cudzoziemców Yalaharu.
Taktyki: Dla niskopoziomowego gracza spotkanie ze smokiem łatwo może zakończyć się śmiercią. W bezpośrednim zwarciu nie zadaje on dużych obrażeń, jednak jego Fire Ball i Fire Wave mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Podczas walki należy tak manewrować aby pysk smoka nie był skierowany w stronę gracza co pozwoli uniknąć fali ognia, która już niejednego pozbawiła życia. Kiedy smok ma już czerwone życie zaczyna uciekać, warto więc zadbać o to, aby uciekał w dogodnym dla gracza kierunku. Gdy smok zacznie uciekać, należy uważać na jego Fire Wave ponieważ uciekając także atakuje. Jego wbiegnięcie między ekipę atakujących lub ucieknięcie w stronę innego potwora może okazać się katastrofalne w skutkach. Smoki całkiem nieźle się leczą i trzeba mieć to na uwadze szczególnie podczas dobijania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że koszty wyprawy na smoki się nie zwrócą, jednak pierwsze starcia z tymi stworzeniami dostarczają niezapomnianych przeżyć, a im większy poziom tym koszty wyprawy są mniejsze. Gracze z wyższymi poziomami często wybierają się samotnie na smoki w celu szybkiego zdobycia doświadczenia. Jednak tego potwora może pokonać łatwo paladyn - powinien atakować go z dystansu boltami lub Royal Spearami w połączeniu z potionem/czarem/runą leczenia. Sorcerer/druid powinien użyć czaru Summon Creature i stworzyć najlepiej Demon Skeletony, chyba że w ekipie znajduje się bloker. Żeby zadawać obrażenia, stosuje runy Icicle Rune. Knight potrzebuje dwuręcznej broni i niestety musi zaopatrzyć się w kilka Health Potion. Na smoki zawsze warto założyć Dragon Necklace - zawsze to parę HP więcej, a już wiele osób uratował.

Mag oraz druid mogą zacząć opłacalnie expić na smokach na około 45 poziomie. Druid używając Hailstorm Rod oraz Ice Strike. Mag natomiast powinien używać Wand of Voodoo oraz Ice Strike. Dobrym sposobem dla tych profesji na 28 levelu jest wziąć trochę IHów/UHów, opcjonalnie też run Icicle i Mana Potionów. Wtedy na pojedynczym respawnie smoka wystarczy przywołać 2 Demon Skeletony do blokowania, a samemu uderzać z WoCE/Northwind Rod i/lub Icicle, uważać żeby smok nie trafił nas z Wave lub Fireballa, oraz leczyć summony IHami/Uhami. Taką taktyką bardzo łatwo wyjść na plus. Rycerz ze skillami około 70/70 i z bronią z drugiej areny oraz tarczą może spokojnie i w miarę opłacalnie bić smoki, używając głównie Wound Cleansing i tylko wspomagając się potionami. Jeżeli jest dużo smoków w grupie najlepiej użyć runy Avalanche. Polowanie na smoki najczęściej kończy się stratą, gdyż cenne rzeczy wypadają z nich dosyć rzadko.

Blokowanie tych potworów można zacząć już od 20 poziomu doświadczenia. W tym wypadku opłacalna jest współpraca z shooterem, najlepiej paladynem lub druidem.
Loot: 0 - 105 gp, 0-3 Dragon Ham, 0-12 Burst Arrow, Crossbow, Longsword, Mace, Short Sword, Steel Shield, Steel Helmet, Dragon's Tail, Broadsword (rzadko), Plate Legs (rzadko), Double Axe (rzadko), 1-2 Green Dragon Leather (rzadko), Green Dragon Scale (rzadko), Serpent Sword (rzadko), Small Diamond (rzadko), Strong Health Potion (rzadko), Dragon Hammer (rzadko), Wand of Inferno (rzadko), Life Crystal (bardzo rzadko), Dragonbone Staff (bardzo rzadko), Dragon Shield (bardzo rzadko).
Zobacz: Pełną listę potworów. Przyporządkowano tego potwora do kategorii: Smoki.