Skocz do: Nawigacja, szukaj

Ogólnie

Dom to miejsca w Tibii, które osoby z premiowanym kontem mogą wynajmować. Każdy dom może mieć jednego właściciela, który odpowiada za płacenie czynszu. Można także wyznaczyć kilku współwłaścicieli, którzy mogą edytować listy zaproszeń i wyrzucać graczy z domku. Specjalnym rodzajem mieszkania jest dom gildii (guildhall). W tym wypadku jego właścicielem jest lider gildii.

Korzyści i zastosowania

 • Przede wszystkim posiadanie domku jest prestiżem w stosunku do innych graczy.
 • Jest w nim strefa ochronna. Nikt cię w nim nie zaatakuje, ani też nie ma prawa do niego wejść. Minusem jest to, że tak samo jak w świątyni czy w depozycie, nie rosną punkty many oraz życia.
 • Możliwość udekorowania go sobie według własnego gustu lub umeblowania meblami z miejskiego sklepu.
 • Może posłużyć jako miejsce wystawy drogocennych przedmiotów.
 • W większości domów znajdują się łóżka, w których podczas snu (będąc wylogowanym) można regenerować punkty many, życia oraz punktów duszy. W czasie snu można również trenować

Komendy właścicieli domów

 • Aleta Sio - zapraszanie gości do domu. Nie mogą oni otwierać drzwi, muszą czekać aż ktoś je otworzy, aby móc wejść.
 • Aleta Som - wyznaczanie współwłaścicieli. Mogą oni używać komend.
 • Alana Sio - natychmiastowe wyrzucenie gości z domu.
 • Aleta Grav - edytowanie listy mogących otwierać i zamykać wybrane drzwi (należy stanąć na wprost od nich).


Rodzaje domów i różnice między nimi

Jako że każde miasto zbudowane jest w innym stylu, tamtejsze domy różnią się pod kilkoma względami.

Miasto Ilość domów Ilość domów gildii Opis domów
Carlin 105 8 W większości są to domy z beżowo-brązowymi, lub kamiennymi ścianami. Niektóre domy posiadają ogrody na dachach. Domy na południowych lodowych wyspach też zaliczane są do Carlin.
Ab'Dendriel 80 4 Wszystkie domy w tym mieście elfów są wykonane w naturalnie rosnących drzewach. Jedynie na wyższych piętrach widać zwykłe ściany. Każde mieszkanie porośnięte jest pnączami, kwiatami i mchem.
Kazordoon 73 7 Prawie wszystkie domy w mieście krasnoludów, są wykute w skale i obudowane szarą ścianą. Niekiedy w ścianach zatopione są klejnoty. Domy w obozie banitów również są wliczane do Kazordoon.
Thais 126 14 Domy w stolicy są różnorodne. Niektóre zbudowane są z cegieł, niektóre z kamienia, a niektóre ze zwykłych ścian. Do Thais wliczane są domy z okolicznych wiosek - Fibuli oraz Greenshore.
Venore 59 5 Jako że miasto to zbudowane jest na bagnach, wszystkie domy przypominają sobą wieżyczki (są kilkupiętrowe, a piętra są zazwyczaj dosyć ciasne). Są one wszystkie zbudowane z kamienia.
Edron 141 6 Na wyspie Edron, wliczane są również domki na wyspie Cormaya
Yalahar 16 3 Na wyspie Yalahar znajduje się nie wiele domków lecz są one bardzo duże, najmniejszy domek ma 92 kratki a największy 247. Domki na tej wyspie są zazwyczaj wykupione przez graczy o wysokich poziomach doświadczenia ze względu na koszty licytacji (gracze "biją" się o te domki). Znajdują się tu także 3 domy gildii.
Ankrahmun 121 4 Jest to najbezpieczniejsze miasto w tibii, praktycznie wszędzie mamy strefy ochronne. Domki w tym mieście nie są zbyt wielkie i są piramidami. Miasto jest umieszczone na pustyni o nazwie Kha'labal, na południu miasta znajduje się morze.
Darashia 72 2 Miasto jest umieszczone na pustynnym kontynencie o nazwie Darama. Domki znajdujące sie w Darashi w przeciwieństwie do domków z Ankrahmun nie przypominają piramid lecz zwykłe domy, maja one białe zdobione ściany i są zazwyczaj skupiskiem mieszkań.
Port Hope 42 3 Miasto port, znajduje się w Tiquandzie. Ściany domków są zrobione z bambusa, a ludzie śpią na hamakach, w skrócie miasto dzikusów. Jednak mieszkają tam ludzie, dlaczego? Cóż to miasto ma swój klimat.
Galeria

Domeq1.jpg

Dom 1.gif

Dom 2.gif

Kupowanie domu


 • Co najmniej 8 dni Premium Account, żeby brać udział w aukcji mieszkania (tyle dni wystarczy by nacieszyć się ok. 1 dzień domkiem)
  [nie jest wymagany, do bycia czyimś sublokatorem]
 • Odpowiednia suma pieniędzy w banku by pokryła koszt licytacji miesięczną rentę.

Licytacja


Aby otrzymać mieszkanie, musi być najpierw trwająca siedem dni aukcja.
- Do aukcji dojdzie, gdy mieszkanie nie ma aktualnie właściciela, możemy rozpocząć nową aukcję lub dołączyć do już trwającej aukcji, zalety i wady tych dwóch opcji są poniżej.

Nowa aukcja


Żeby rozpocząć nową aukcję, należy:

1. Zalogować się. .
2. Przejść na stronę houses.

3. Wybrać World (świat) i Town (miasto), w którym szukamy domu.

4. Zaznaczyć opcje Status auctioned oraz Order by bid , i kliknąć Submit.

Buy house search1.gif
5. Wybrać odpowiednie dla nas mieszkanie, którego w Statusie jest napisane auctioned (no bid yet) , i klikamy na View.
Buy house search2.gif
6. Zapoznać się ze szczegółami domku, oraz miesięczną rentą.

Uwaga!!! Należy też uważać na domki, do których mają dostęp tylko poszczególne profesje, na przykład Sorcerer's Avenue Labs w Thais jest tylko dla magów.
7. Gdy już jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania, klikamy na Bid. (musimy być zalogowani, inaczej zostaniemy przekierowani do okna logowania)

Buy house search3.gif
8. Wybieramy postać, która ma być właścicielem i podajemy kwotę, którą jesteśmy wstanie wydać na to mieszkanie.

Trzeba też uważać, żeby niebyła za niska, ponieważ inny gracz może ją przebić.
Gdy obstawisz 1000 gp, to innym graczom będzie się wyświetlać że obstawiono 1 gp, dopóki nie przelicytują cię. Także gdy inny gracz chcąc cię przebić postawi 200gp, twój nick nadal będzie widniał.

Buy house search4.gif
9. W tym momencie należy odczekać siedem dni, w tym czasie co dzień spoglądać na stan aukcji i liczyć na to, że nikt nie przebije naszej kwoty.


Dołączamy do już rozpoczętej aukcji


Osoby które wykonały punkty powyżej i rozpoczęły nową aukcję, nie muszą postępować według poniższej instrukcji.

- Tak więc, jeśli mieszkania które są bez rozpoczętej aukcji i nie przypadną nam do gustu, a zauważyliśmy "wolne" tyle że już ktoś je obstawił, to możemy się przyłączyć i przebić konkurenta.
+ - Aby to zrobić należy powtórzyć punkty nowej aukcji, z różnicą iż szukamy mieszkania z rozpoczętą licytacją. Jak takie rozpoznać? Status takiego mieszkania to auctioned a w nawiasie podana czyjaś kwota i czas pozostały do zakończenia licytacji.

Gdy w szczegółach mieszkania jest tekst typu:


"The house is currently being auctioned. The auction will end at DATA ZAKOŃCZENIA, 08:00:00 CET.
The highest bid so far is 0 gold and has been submitted by NICK GRACZA."


Oznacza to, że mieszkanie jest wolne, ale trwa aukcja. Możesz licytować, klikając na Bid i podając kwotę, która być może przebije konkurenta.
Jeżeli w statusie pojawi się kwota, którą ty podałeś, a jednak twój nick nie pojawił się na miejscu osoby która zrobiła to pierwsza. To musisz podać większą kwotę. Obowiązuje punkt 8 nowej aukcji.

Lista Domów