Skocz do: Nawigacja, szukaj
Arrow Red.png Jest to skrócona informacja o Helmet of the Ancients Quest. Jeśli chcesz przeczytać pełną informację, kliknij tutaj, zaś tutaj, by ją schować.
Znany również jako: HOTA, The Ancient Tombs Quest
Nagroda: Helmet of the Ancients
Lokacja: Ankrahmun i okolice
Wymagany poziom: 75
PACC: Tak
Potwory, które można napotkać po drodze: Dipthrah, Omruc, Thalas, Vashresamun, Morguthis, Mahrdis, Ashmunrah, Rahemos i ich sługi
Legenda: W czasach panowania faraona Arkhotepa w Ankrahmun sprawą najwyższej wagi uczynił odnalezienie zapisków dotyczących produkcji Helmet of the Ancients. Wspierany przez siedmiu doradców spędził życie na poszukiwaniu zaginionych informacji. Gdy wydawało się już, że tajemnica została pogrzebana w piaskach pustyni Kha’labal u Arkhotepa pojawiła się Morgathla. Z niewiadomych przyczyn postanowiła wyjawić faraonowi sekret pilnie strzeżony przez nią przez lata. Tak oto Arkhotep wszedł w posiadanie wiedzy o znaczeniu potężniejszym niż cokolwiek, z czym wcześniej się zetknął. Postępując zgodnie ze wskazówkami Morgathly wykuł starożytny hełm. Układał go na ołtarzu zbudowanym pod wielka piramidą. Hełmów takich powstało osiem. Arkhotep wiedział, iż nie może zawrzeć całej potęgi starożytnych w każdym z nich. Podpisałby tym samym wyrok śmierci na siebie. Dlatego też każdy z jego siedmiu doradców otrzymał hełm zawierający tylko niewielką część mocy, jaka drzemała w kopii stworzonej dla własnych celów.

Nie pomylił się ani trochę w swoich przewidywaniach. W opuszczonej komnacie, zapomnianej przez wszystkich potajemnie zebrała się siódemka zdrajców, planująca upadek faraona. Niepokonany wojownik, bezlitosny generał Morguthis; bezwstydna nałożnica faraona Vashresamun, pragnąca wziąć odwet za swą zranioną dumę; szalony czarodziej Mahardis, który zdolny był okpić księżniczkę ognia kradnąc najtajniejsze sekrety płomienia; Diptrah, najwyższy kapłan, dzierżący władzę nad tajemnymi mocami, stróż starożytnych rytuałów; Rahemos, najświetniejszy iluzjonista swych czasów; lekka ręką przywołał hordy najohydniejszych kreatur czyniąc z nich swoimi sługami; Thalas, główny alchemik, pan śmierci i zniszczenia oraz Omruc, siejący postrach łowca, któremu nie udało się wymknąć żadnej z jego ofiar. Okrutna siódemka połączyła swe siły by przejąć władzę nad światem.

Arkhotep przewidując zdradę oraz znając ich ogromną próżność powierzył każdemu z nich tajemnicę tworzenia tylko jednej części antycznego hełmu. Pewien był, iż będą trzymać zdobytą wiedzę w sekrecie przed sobą. Żadne z nich nie będzie w stanie samemu wykuć pełnego hełmu. Ashmunrahowi polecił zaś opiekę nad komnatą, w której wszystkie części hełmu mogą być scalone.

Faraon okazał się bezwzględny wobec zdrajców. Piaski pustyni pochłonęły ich ciała pieczętując tym samym ich marny los. Każdego pochował i innej części pustyni, by nigdy nie byli w stanie już się ze sobą spotkać. Wściekłość i chęć zemsty przesiąkła przez mury grobowców zamieniając je w przeklęte miejsca, a zagłada spotka każdego śmiertelnika, który odważy się przestąpić ich progi. Otóż znęcanie się nad nieproszonymi gośćmi stało się odtąd jedyna rozrywka dla tych siedmiu umęczonych dusz skazanych na wieczne wygnanie.

Potrzebne Przedmioty

Informacje wstępne

Każdy z Faraonów zostawia po sobie inny, specjalny item. Po pokonaniu Faraona, pojawia się teleport, dzięki któremu (o ile mamy ten specjalny item) pojawimy się w pomieszczeniu z sarkofagiem danego Faraona, a w nim jedna z części do Helmet of the Ancients. Natomiast Ci gracze co nie będą mieć danego itema, wrócą do wejścia na danego Tomba. Każdy z faraonów jest w innym Tombie, aby się do niego dostać, należy łopatą odkopać ukryte wejście. W pewnych momentach by wejść głębiej w tomba, będziemy dochodzić do pustego Coal Basin, a obok niego Mystic Flame. Należy wówczas stanąć na ogniku, a na ołtarzu kładziemy jednego Scarab Coina. Quest dzieli się na 8 misji, z których 7 wykonujemy pod Ankrahmun Desert, a jedną (ostatnią) pod samym miastem Ankrahmun.

Misja 1 - Vashresamun - Ancient Ruins Tomb

 1. Żeby dojść do grobowca Vashresamuna, należy znaleźć Ancient Ruins Tomb:
  TAncientRuins.png
 2. Udajemy się drogą jak na mapkach:
  Hota1.jpg

  Hota2.jpg.
 3. Schodzimy cały czas w dół aż do teleportu Coal Basin (jak z niego korzystać pisze wyżej).
 4. Droga na pierwszym poziomie za teleportem wygląda tak:
  Hota3.jpg
  Spotkamy tu Stalkery, 2-3 Ghosty oraz Bonebeast
 5. Schodzimy piętro niżej i udajemy się na zachód, jak na mapce:
  Hota4.jpg
  Po drodze Vampire, Demon Skeletonów oraz Mummy. Na "ostatniej prostej" będzie już lekki przedsmak faraona. Spotkamy 2-3 Banshee z obstawą Licha i Ghostów.
 6. Na końcu korytarza wchodzimy w teleport, i rozwiązujemy muzyczną zagadkę. W skrócie polega ona na tym, że mamy zagrać na 5 instrumentach w odpowiedniej kolejności. Trudność polega na tym, że instrumentów jest więcej. Należy to zrobić w następującej kolejności:
  Hota5.jpg
 7. Wchodzimy w kolejny teleport i spotkamy Vashresamuna, 2-4 Banshee, 4 Magicthrower i 2 Shredderthrower. Do zabicia go najlepiej poprosić wysoko poziomowych kolegów, Bloker powinien mieć co najmniej 100 level. Taktyka jest prosta: Knight wchodzi pierwszy i staje z faraonem na środku pokoju. Następnie powinien wejść Druid, który czarem Heal Friend leczy blokera, oraz Sorcerer zaopatrzony w czar Energy Wave.
 8. Specjalny Item: Blue Note. Część hełmu: Left Horn.


Misja 2 - Rahemos - Oasis Tomb

 1. Wejście do Oasis Tomb znajduje się na zachodzie pustyni:
  TOasis.png
 2. Po wejściu idziemy dokładnie tak, jak nas prowadzą poniższe mapki:
  Hota6.jpg

  Hota7.jpg
 3. Schodzimy schodami na dół. Idziemy na północ, walcząc z Vampire i Ghostami.
  Hota8.jpg

  Hota9.jpg
  Przy ostatniej komnacie zaatakują nas Bonelordy, Necromancery oraz 5 Green Djinn. Nie obejdzie się bez użycia Dwarven Ringa. Idąc dalej w prawo, w stronę tp, spotykamy Warlocka, którego najlepiej zepchnąć pomiędzy trumnę a teleport, co uniemożliwi mu ucieczkę. Zabijamy go, i przechodzimy dalej.
  Hota10.jpg
 4. Zostajemy przeniesieni do pokoju z zadaniem, które wykonujemy tylko jeden raz (zostaje już na zawsze). Żeby wejść za drzwi z czerwoną, migającą klamką, należy klikać na dźwignie po lewej stronie do tego czasu, aż zamiast kapelusza pojawi nam się marchewka.
 5. Przechodzimy przez drzwi, gdzie czeka nas druga część zadania. Uwaga!!! Nie można ruszać dźwigni, które znajdują się w poszczególnych pokojach. Zabawa polega na tym, żeby przejść na drugą część komnaty. Każda ze ścian, gdy tylko na nią wejdziemy - znika. Poniżej jest pokazane w jaki sposób należy tego dokonać:
  Hota11.jpg Hota12.jpg
 6. Gdy już przebrnęliśmy przez drugą część zagadki, ukazuje nam się szeroka rampa, która prowadzi do pokoju z 9 Demon (goblin).
 7. Wchodzimy w teleport by stawić czoła: Warlockowi oraz Rahemosowi, który przywołuje Demony. Na środku pokoju stoi Magicthrower. Najszybszym sposobem na zabicie Rahemosa jest posiadanie wysoko poziomowego Knighta (+150 lvl), Druida, który używa czaru Heal Friend oraz Paladyna. Z racji tego, że potwór ten nie ma prawie żadnej obrony na ataki fizyczne, Knight używa czaru Fierce Berserk a Paladyn strzela z Assassin Starów i używa Divine Missile.
 8. Specjalny Item: Ancient Rune. Część Hełmu: Helmet Piece.


Misja 3 - Omruc - Peninsula Tomb

 1. Aby wejść do Peninsula Tomb musimy udać się na południowy-zachód od miasta Ankrahmun:
  TPeninsula.png
 2. Poruszamy się wg mapy:
  Hota13.jpg

  Hota14.jpg Hota15.jpg
  Podczas całej tej drogi przyjdzie nam się zmierzyć z dużymi ilościami Vampire, Mummy, Ghostów i Demon Skeletonów. Pod koniec trasy napotkamy dodatkowo na Ancient Scaraba oraz Necromancery.
 3. Po wejściu w tp napotykamy się na kolejną przeszkodę. Na naszej drodze stoją niewidzialne ściany, trasa pokazana poniżej:
  Hota16.jpg
 4. Wchodzimy do tp, aby zmierzyć się z: 6 Magicthrowerów i 6 Shredderthrowerów oraz Omruc, który często staje się niewidzialny. Do pokonania faraona potrzebne nam będą runy Avalanche. Bardzo przydatna będzie pomoc Druida z czarem Heal Friend.
 5. Specjalny Item: Crystal Arrow. Część Hełmu: Helmet Adornment.


Misja 4 - Dipthrah - Mountain Tomb

 1. Wejście do tombu:
  TMountain.png
 2. Idziemy, jak wskazuje nam mapka:
  Hota17.jpg
 3. Schodzimy cały czas aż dojdziemy to teleportu, przy którym kładziemy Scarab Coin na ołtarz - przechodzimy dalej. Po przejściu przez barierę należy przeciągnąć 11 dźwigni. Kolejność jest dowolna. Dźwignie oznaczone są żółtymi kółeczkami:
  Hota18.jpg
 4. Po przeciągnięciu wszystkich na prawą stronę, teleport (niebieskie kółeczko) odblokuje się, i pozwoli przejść dalej:
  Hota19.jpg
 5. Wchodzimy w tp, idziemy na południe a następnie na wschód. Tam napotykamy się na ściany, w których są 3 pary drzwi. Ważne jest, żeby przejść przez nie w odpowiedni sposób:
  Hota20.jpg
 6. Wchodzimy do tp, na spotkanie z Dipthrahem. Wkoło pokoju rozstawione jest 9 Magicthrowerów. Bloker ucieka z faraonem na południe pokoju, a Sorcererowie używając czaru Energy Wave zabijając go.
 7. Specjalny Item: Ornamented Ankh. Część Hełmu: Damaged Helmet.


Misja 5 - Mahrdis - Shadow Tomb

 1. Mahrdis znajduje się w Shadow Tombie, na wschód od Ankrahmun:
  TShadow.png
 2. Gdy już weszliśmy do tombu, schodzimy aż na poziom 6, gdzie przechodzimy za teleport. Za tp schodzimy na poziom 7 i udajemy się kawałek na wschód, gdzie schodzimy niżej. Tu podążamy wg mapy:
  Hota21.jpg
  W pomieszczeniu oznaczonym czerwonym wykrzyknikiem zaatakują nas 3 Dragony, 5 Necromancerów, Fire Elemental oraz Green Djinn. Zabijamy wszystko, lub przebiegamy obok i wchodzimy w teleport.
 3. Za tp idziemy jedyna możliwą drogą, aż dojdziemy do dziwnych, różowych płomieni. Każdy ten płomień odbiera nam 300 punktów życia, dlatego najlepiej poczekać aż zniknie i dopiero wtedy zacząć przejście, nie trzeba się śpieszyć, gdyż kiedy stoimy na miejscu bez ognia, pojawienie się go nie odbiera nam hp.
  Hota22.JPG
 4. Po ogniach jest kolejny teleport, prowadzący do pokoju z Mahrdisem, Dragon Lordem, 2 Dragonami oraz 4 Flamethrowerami.
  Żeby sobie poradzić z tą częścią questa trzeba poprosić naprawdę dobrego Knighta o pomoc. Najlepiej żeby miał on co najmniej 150 poziom doświadczenia. Gdy już wejdziemy do pokoju bloker powinien bloknać Mahrdisa w taki sposób, żeby stać między nim, a resztą graczy. Najlepszym i najszybszym sposobem na zabicie go jest używanie czaru Energy Wave. Zaś gdy w teamie nie ma Sorcerera, najlepiej używać run obszarowych Avalanche.
 5. Specjalny Item: Burning Heart. Część Hełmu: Helmet Ornament.


Misja 6 - Morguthis - Tarpit Tomb

 1. Szóstą część wykonujemy w Tarpit Tombie:
  TTarpit.png
 2. Schodzimy na poziom -6 gdzie przechodzimy za tp
  Hota23.jpg
  Schodząc niżej natkniemy się na 2 Behemothy i kilka Vampire. Idziemy w stronę tp jak na mapie:
  Hota24.jpg
 3. Teraz czeka nas zagadka w stylu 'labirynt'. Poniżej sposób na jej pokonanie.
  1.Hota42.jpg

  2.Hota43.jpg
  3. Nachodzimy na płomień i wchodzimy na poziom wyżej.
  4. Wchodzimy poziom wyżej.
  5. Idziemy na północ i schodzimy poziom niżej.
  6. Idziemy na wschód i wchodzimy w teleport.
  7.Hota44.jpg
  Bloker bloczy Deathslicera podczas gdy reszta teamu biegnie do zapadni.
  8. Idziemy na zachód i ropujemy się.
  9. Idziemy na południe i schodzimy poziom niżej.
  10. Schodzimy poziom niżej.
  11. Idziemy na wschód i ropujemy się.
  12. Wchodzimy na płomień i schodzimy poziom niżej.
  13. Idziemy na północ i ropujemy się.
  14. Wchodzimy w teleport.
  15.Hota45.jpg
  Rzecz ma się tak samo jak w punkcie 7.
  16. Idziemy na południe po drodze wchodząc na płomień, wchodzimy w teleport.
  17.Hota46.jpg
  Bloker toruje przejście poprzez przesuwanie Deathslicera na południe.
  18. Schodzimy poziom niżej, NIE W TELEPORT!
  19. Idziemy na wschód i ropujemy się.
  20. Idziemy na północ przechodząc przez płomień i wchodzimy w teleport.
  21.Hota47.jpg
  Bloker biegnie w lewo blocząc Deathslicera podczas gdy reszta teamu wchodzi w zapadnie.
  22. Schodzimy poziom niżej, NIE W TELEPORT!
  23. Idziemy na południe i ropujemy się.
  24. Idziemy na zachód, wchodzimy na płomień i idziemy na północ, schodzimy poziom niżej.
  25. Idziemy na południowy-zachód i ropujemy się.
  26. Idziemy na zachód i ropujemy się.
  27. Idziemy na południe i schodzimy poziom niżej.
  28. Wchodzimy w teleport.
  29.Hota48.jpg
  Bloker biegnie w prawą stronę i bloczy Deathslicera. Reszta teamu przechodzi bezpiecznie za jego plecami.
  30. Idziemy na zachód NIE W TELEPORT! i schodzimy piętro niżej.
  31. Idziemy na północ przechodząc przed płomień i ropujemy się.
  32. Idziemy na północ i wchodzimy w teleport.
  33.Hota49.jpg
  Strzelamy runą Magic Wall tak, ażeby odciąć drogę Deathslicerowi i schodzimy na południe, gdzie również napotykamy na Deathslicera, którego przepychamy w prawą uliczkę. Team przechodzi i schodzi w zapadnię po lewej stronie.
  34. Schodzimy w dół, NIE W TELEPORT!
  35. Idziemy uliczką na północny-wschód, przechodzimy przez płomień i idziemy na południe. Ropujemy się.
  36. Wchodzimy w teleport.
  37.Hota50.jpg
  Knight bloczy Deathslicera podczas gdy reszta ekipy biegnie na północ i wchodzi w zapadnię.
  38. Idziemy na południowy-wschód, przechodzimy przez płomień, na końcu korytarza wchodzimy w teleport.
  39.Hota51.jpg
  Knight schodzi na południe popychając Deathslicera. Reszta teamu schodzi w zapadnię.
  40. Schodzimy w dół, NIE W TELEPORT!
  41. Idziemy jak w punkcie nr 19.
  42. Idziemy jak w punkcie nr 20
  43. Po wejściu w teleport widoczny nad nami zostajemy przeniesieni bezpośrednio do faraona.
 4. Knight, który jest głównym blokerem powinien trapnąć faraona między wieżyczkami, co uniemożliwi przerzucenie się na resztę ekipy. Magowie używając czary Energy Wave zabijają Morguthisa.
 5. Specjalny Item: Sword Hilt. Część Hełmu: Right Horn.


Misja 7 - Thalas - Stone Tomb

 1. W przedostatniej już misji spotkamy Thalasa. Aby przystąpić do wykonywania siódmej misji należy znaleźć Stone Tomb:
  TStone.png
 2. Schodzimy aż na poziom -6. To właśnie tam przechodzimy za teleport. Nie jest to trudne, gdyż zejścia znajdują się tuż obok siebie. Podążamy drogą wg mapy:
  Hota25.jpg
 3. Na następnym poziomie przyjdzie nam się zmierzyć z dużymi ilościami nieumarłych potworów. Tylko w miejscach zaznaczonych na mapie symbolami AS oraz GS spotkamy większy opór.
  Hota26.jpg
  W miejscach, w których znajdują się żółte kółeczka, umieszczone są dźwignie. Należy je przestawić w miarę tym samym czasie. Dlatego potrzebne do tego jest kilka osób. Jeśli udało nam się je odpowiednio przeciągnąć czym prędzej biegniemy do miejsca zaznaczonego na mapie niebieskim kółkiem. Czas na wejście w teleport jest również ograniczony, dlatego wszyscy uczestnicy wyprawy powinni używać czaru Haste lub Strong Haste. Gdy już przeszliśmy za tp, naszym oczom ukazuje się Cobra otoczona ołtarzami z trucizną i kratką, na która należy stanąć.
 4. Po wejściu na nią zostajemy dość mocno zatruci, a nasz poziom życia stopniowo maleje, poczynając od 50. Jest to jednak niezbędne do wejścia do pokoju z faraonem, dlatego NIE NALEŻY UŻYWAĆ CZARU Antidote! Gdy już wszyscy są zarażeni, schodzimy korytarzem w dół. Tam znajduje się druga Cobra, do której piszemy "Hi", a ta przenosi nas do Thalasa. Wraz z nim są 4 Necromancery , i Slime, które sobie przywołuje. Najlepiej będzie, jeśli do zabicia go Sorcerer będzie używał czaru Energy Wave. Thalas poza pomocą nieumarłych wspierany jest przez 12 Plaguethrowerów.
 5. Specjalny Item: Cobrafang Dagger. Część Hełmu: Gem Holder.


Misja 8 - Ashmunrah - Ankrahmun Library Tomb

 1. Jeśli zebraliśmy już 7 części Hełmu, udajemy się do Ankrahmun Library Tombu w celu jego złożenia . Nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkich zebranych dotychczas części!
  Hota36.jpg
 2. Podążaj drogą:
  [[Hota37.jpg
  Hota38.jpg Hota39.jpg
 3. Na poziomie -3 przechodzimy za tp:
  Hota40.jpg Hota41.jpg
  Po wejściu w teleport zostajemy przeniesieni do ostatniego korytarza. Po drodze spotkamy jeszcze tylko kilkanaście wieżyczek, których nie można zabić ani osłabić ich siły. Pierwszy idzie bloker, który przyjmuje ciosy od nich wszystkich, a za nim bezpiecznie podąża reszta drużyny. Na końcu pomieszczenia znajduje się tp, który ostatecznie przenosi do faraona.
 4. W pokoju z Ashmunrahem (summonujący Ancient Scaraby oraz Green Djinny) znajdują się 4 Ghosty i Behemoth. Potrzebna będzie pomoc Druida z czarem Heal Friend. Reszta teamu skupia się na zabiciu samego faraona oraz Behemotha. Do tego celu najlepiej użyć czaru Energy Wave.
 5. Z tego faraona nie wypada żadna część potrzebna do złożenia Hełmu. Dlatego gdy tylko uporaliśmy się z walką opuszczamy pokój. Żeby to zrobić trzeba przeciągnąć 5 dźwigni w prawą stronę (są one rozmieszczone wewnątrz pokoju).
 6. Każdy z osobna wykłada wszystkie części na ołtarz, a te automatycznie zamieniają się w Helmet of the Ancients (niepełny).
 7. Wychodzimy teleportem.

UWAGA!!! By uzyskać pełny Helmet of the Ancients należy umieścić Small Ruby w Helmet of the Ancients (niepełny). Jednakże wróci do swej pierwotnej, niepełnej postaci, po 30 minutach.